Czy to czerniak? Takich zmian skórnych nie wolno ignorować
5 niepokojących objawów, które mogą wskazywać na czerniaka
Czym różni się zmiana nowotworowa od zwykłego pieprzyka? Poniżej wyszczególnione zostały jedne z najczęstszych objawów czerniaka, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u dermatologa.
1. Zaczerwieniona skóra wokół zmiany barwnikowej
Zdrowy pieprzyk nie powinien sprawiać nam żadnych problemów, a skóra wokół niego powinna mieć naturalne zabarwienie. Jeżeli nagle wokół pieprzyka lub innej zmiany barwnikowej pojawiają się objawy stanu zapalnego np. zaczerwienienie, należy skonsultować się z lekarzem.
2. Obrzęk skóry
Obrzęk to jedna z oznak, że z pieprzykiem może dziać się coś złego. Alarmującym objawem jest także obrzęk występujący z zaczerwienieniem oraz tkliwością okolicy zmiany barwnikowej.
3. Ból i świąd pieprzyka
Kolejnym niepokojącym objawem jest jakikolwiek dyskomfort odczuwany w miejscu występowania zmiany barwnikowej. Nie zawsze musi to być ciągły ból lub świąd skóry; czasami w przypadku czerniaka występują też inne dolegliwości np. krótkotrwałe, ale silne uczucie kłucia i mrowienia.
4. Nagła zmiana zabarwienia, wielkości i kształtu pieprzyka
Jeżeli pieprzyk zaczyna zmieniać kształt i jego brzegi stają się nieregularne, to nie należy czekać z wizytą u lekarza. Pieprzyk może nie tylko zwiększać swój obwód, ale także przyrastać „do góry” – wówczas jego struktura może stać się podobna do kalafiora.
5. Owrzodzenia, krwawienia, zmiana koloru na ciemniejszą lub utrata barwy
Pojawiające się wokół pieprzyka owrzodzenia, krwawienie z pieprzyka, zmiana koloru znamienia na ciemniejszą, a także jego odbarwienie to kolejne, dość niepokojące objawy, które mogą wskazywać na czerniaka.
Nowotwór złośliwy skóry nie musi ograniczać się jedynie do zmian barwnikowych. Jeżeli obrzęk, zaczerwienienie, ból, świąd, pieczenie i inne objawy dotyczą z pozoru zdrowej skóry, także należy zgłosić się do dermatologa.